اريكسن موزيك
آهنگ جديد ايراني

كارنامه مربيان خارجي پرسپوليس را ورق مي زنيم:

1.       آلن راجرز (72 بازي)

آلن راجرز انگليسي اولين سرمربي خارجي تاريخ سرخپوشان است كه در مهر ماه 1350 و زماني كه 48 سال داشت، سرمربي پرسپوليس شد. اين مربي در طول دوران حضور خود در تيم پرسپوليس يك تيم تهاجمي ساخت كه حريفان ريز و درشت را با تعداد گلهاي زياد از پاي در مي آورد. در سال 53 به مدت 5 ماه و به دليل قهر با رئيس باشگاه بركنار شد و در بازگشت مجدد نيز فقط  تا دي ماه 53 هدايت پرسپوليس را بر عهده داشت. پرسپوليس به رهبري راجرز در 72 بازي موفق به كسب 44 برد، 18 تساوي و 10 باخت شد. دو جام قهرماني ليگ در سالهاي 1350 و 1352 نيز مهمترين افتخارات اين مربي در پرسپوليس است، ضمن انكه پيروزي 6- صفر مقابل استقلال نيز در زمان اين مربي بدست امد.

2.       ايوان كونوف (29 بازي)

اين مربي روسي در اواخر اسفند  1354 با حقوق ماهيانه 10 هزار تومان به پرسپوليس آمد و در ان زمان 52 ساله بود. پرسپوليس در دوره اين مربي تبديل به يك تيم دفاعي شد و در 29 بازي ليگ به رهبري كونوف، 10 برد و 15 تساوي بدست آورد. با اين حال پرسپوليس تا هفته اخر ليگ مدعي قهرماني بود. كونوف در آذرماه 55 اخراج شد و در مصاحبه خود با نشريات ورزشي دخالت  برخي بازيكنان از جمله علي پروين ، در كار مربيان را  از عوامل ناكامي خود اعلام كرد!

3.       لاديسلاو بگوويچ ( 4 بازي )

پس از 18 سال، پرسپوليس براي سومين بار مربي خارجي استخدام كرد. امير عابديني مدير جديد باشگاه اين مربي اسلونيايي را به پرسپوليس آورد و بگوويچ از روز 15 فروردين 1373 كار خود را آغاز كرد. بگوويچ هدف خود را جوانگرايي در تيم قرار داده بود كه بدين صورت بازيكناني مثل درخشان، پنجعلي و محمدخاني بايد از تيم كنار مي رفتند. اختلاف او با بازيكنان باتجريه و مسن تيم باعث تنش هاي زيادي شد و بگوويچ پس از 4 بازي كه با 3 برد و يك تساوي همراه بود، در اوايل تير ماه ناگهان راهي كشورش شد و نيمكت تيم را خالي كرد.

4.       يورگن گده (11 بازي )

پس از ناكامي حميد درخشان در كسب قهرماني ليگ آزادگان، يورگن گده الماني از 27 بهمن 1373 هدايت پرسپوليس را بر عهده گرفت. او در پرسپوليس ناكام بود و پس از 11 بازي در ليگ آزادگان، در روز 16 شهريور 1374 حكم اخراج خود را از عابديني دريافت كرد. در اين 11 بازي پرسپوليس 4 برد، 5 تساوي و 2 باخت بدست آورد. بدشانسي مهم گده اين بود كه  5 بازيكن مهم تيم مثل عابدزاده، شاهرودي، محرمي و پيوس را به دليل محروميت در اختيار نداشت.

5.       استانكو پوكله پوويچ (58 بازي)

اولين مربي كروات حاضر در فوتبال ايران از روز 17 شهريور 1374 هدايت پرسپوليس را بر عهده گرفت. استانكو كه يك سال قبل با تيم ملي ناكام مانده بود، طي دو فصل حضور در پرسپوليس دو مقام قهرماني ليگ آزادگان را بدست آورد. 34 برد، 16 تساوي و 8 باخت حاصل عملكرد وي بود. پرسپوليس با استانكو در آسيا نيز به مقام سومي دست يافت. استانكوي 69 ساله در فاصله چند هفته به پايان ليگ در ارديبهشت 76 پرسپوليس را ترك كرد. در بين مربيان خارجي پرسپوليس او بهترين عملكرد را دارد و در 70 درصد بازي ها به پيروزي رسيده است.

6.       ايويكا مت كوويچ ( 14 بازي)

دستيار سابق توميسلاو ايويچ معروف، از روز 2 دي 1376 رسما سرمربي پرسپوليس شد. اين مربي 44 ساله دوران پرفراز و نشيبي را پشت سر گذاشت و عليرغم نتايج خوب در جام باشگاههاي منطقه غرب آسيا، در مرحله نهايي موفقيتي بدست نياورد و پرسپوليس را با شكست سنگين ار الهلال عربستان چهارم كرد. مت كوويچ تا هفته سوم ليگ آزادگان در فصل 77 سرمربي پرسپوليس بود، اما بازگشت علي پروين باعث اخراج بي سر و صداي وي از پرسپوليس شد. پروين از ورود مت كوويچ و دستيارش، فرشاد پيوس ، به تمرينات جلوگيري كرد و بدين ترتيب دوران مربيگري اين كروات با 7 برد و 3 تساوي از 14 بازي به پايان رسيد.

7.       وينگو بگوويچ (30 بازي )

هفتمين سرمربي خارجي پرسپوليس نيز سرنوشتي بهتر از هموطنان خود در اين تيم نداشت. با حضور اكبر غمخوار در پرسپوليس و كنار گذاشته شدن پروين، وينگو بگوويچ 55 ساله  از 26 تير 1382 با قراردادي 200 هزار دلاري سرمربي پرسپوليس شد. در دوره اين مربي پرسپوليس يكي از پرحاشيه ترين سالهاي تاريخ خود را سپري كرد و عليرغم شروع طوفاني در ليگ برتر، از هفته چهارم سقوط پرسپوليس آغاز شد و در نهايت با حذف از جام حذفي در خرداد ماه 83 دوره حضور بگوويچ نيز به پايان رسيد.  پرسپوليس در 30 بازي با بگوويچ، 11 برد و 9 تساوي و 10 باخت بدست اورد. بگوويچ در ميان مربيان خارجي پرسپوليس ضعيف ترين عملكرد را داشت.

8.       راينر زوبل ( 31 بازي )

با بازگشت مجدد پروين به پرسپوليس، اين بار يك مربي آلماني هدايت سرخپوشان را بر عهده گرفت. راينر زوبل با قرارداد 300 هزار دلاري، از 23 تير 83 كار خود را در پرسپوليس آغاز كرد و در همان هفته هاي اول با پروين دچار اختلاف نظرهاي شديدي شد. اما در ادامه نتايج نسبتاً مناسبي گرفت و پرسپوليس تا چند هفته به پايان ليگ، مدعي قهرماني بود. زوبل پس از آخرين بازي ليگ استعفا داد و در يك برنامه تلويزيوني تمام كاسه كوزه ها را بر سر حميد استيلي شكست و وي را عامل همه اختلافات معرفي كرد. پرسپوليس با زوبل در 31 بازي  17 برد، 7 تساوي و 7 باخت بدست آورد.

9.       آري هان ( 12 بازي )

با تغيير مديريت باشگاه و حضور محمد حسن انصاري فر به عنوان مديرعامل، كادري فني پرسپوليس كه نتايج خوبي هم نگرفته بود، دچار تغيير و تحول شد. آري هان هلندي با قرارداد سنگين حدود يك ميلياردي براي 5/1 فصل از بهمن ماه 84 هدايت پرسپوليس را برعهده گرفت. تيم پرسپوليس با اين مربي جان تازه اي گرفت و تا فينال جام حذفي پيش رفت كه بازي فينال به دليل نزديك بودن جام جهاني به فصل بعدي موكول شد. تمرينات فصل جديد نيز با اين مربي آغاز شد و پرسپوليس پس از اردوي اتريش ، در 19 مرداد 85 حكم اخراج وي را صادر كرد. وي به دليل بي نظمي هاي مكرر از تيم اخراج شد. آري هان از 178 روز حضور در پرسپوليس، 96 روز را در مرخصي بود!

10.   مصطفي دنيزلي ( 36 بازي )

سرشناس ترين مربي خارجي تاريخ پرسپوليس، بدشانس ترين آنها نيز بود. او در دو مقطع سرمربي پرسپوليس بود كه هيچ موفقيتي در اين تيم بدست نياورد. در مقطع اول مربيگري در فصل 85-86  دو جام حذفي را با اشتباهات داوري از دست داد و در ليگ برتر نيز عليرغم بازي‌هاي زيبا و هجومي موفق به كسب نتيجه نشد. هنوز هم هواداران پرسپوليس بهترين تيم ساليان اخير را تيمي مي دانند كه در فصل 85 به رهبري دنيزلي بازيهاي زيبايي را به نمايش مي گذاشت. او يك بار نيز در نيم فصل دوم 90-91 سرمربي پرسپوليس شد كه عليرغم نتايج خوب در ليگ قهرمانان آسيا باز هم توفيقي در اين تيم نداشت. پرسپوليس در 59 بازي با دنيزلي 23 برد، 21 تساوي و 15 باخت (90 امتياز) بدست آورد. دنيزلي فقط 39 درصد بازي هايش با پرسپوليس را با برد به پايان برد.

شايد بهترين خاطره پرسپوليسي ها از دنيزلي برد دراماتيك دربي بهمن ماه 90 بود كه شكست 2- صفر را طي 10 دقيقه تبديل به برد 3-2 كرد..

منبع


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ] [ ۰۳:۳۰:۰۶ ] [ ملودي ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
[#VoteTitle#]
[#VTITLE#]
     نتیجه

لینک های تبادلی
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 18
دیروز : 30
افراد آنلاین : 1
همه : 5272
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

سئو کار حرفه ای / ثبت آگهی رایگان / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید / دانلود نرم افزار اندروید  / شرکت خدمات نظافتی آریا / شرکت نظافت منزل و راه پله در مشهد / شرکت نظافت راه پله در مشهد / شرکت نظافت منزل در مشهد / سایت تفریحی / ربات تلرسام / ربات افزایش فالوور عضوگرام / تربیت سگ /  گیربکس اتوماتیک خرید از بانه / قیمت گوشی سامسونگقیمت گوشی آیفونخرید لپ تاپ استوک / انجام پروژه متلب / چگونه جذب خود کنیم / قالیشویی در رشت / انجام پروژه های متلب /سایت ایرونی / عکاسی صنعتی / بازی اندروید / آموزش فتوشاپ / telegram channel subscribers / چت روم / خرید آبنما خانگی /  قیمت آجر / خدمات گرافیک فیلابی / دستگاه حضور و غیاب / باران چت